Сміттєпроводів в житлових та громадських будинках

Однією з найскладніших екологічних проблем у житловому і громадському будівництві в містах України ще залишається недосконала система сміттєвидалення при експлуатації житлових та громадських будинків. Існуючі внутрішні сміттєпроводи із азбестоцементних труб є закритими системами і не забезпечують технологічного доступу всередину стовбура для їх обслуговування та профілактичного прочищення і дезинфекції.

Сміттєпроводів в житлових та громадських будинках

У результаті цього, при багаторічній експлуатації житлового фонду в сміттєпроводах нагромаджуються жирові відкладення, бруд, що призводить до постійних засмічень, виникнення джерел інфекцій, поширенню шкідливих комах.

Сміттєпроводи стають шкідливими для здоров’я людей через антисанітарію. Крім того, сьогодні тисячі стовбурів сміттєпроводів не діють через засмічення та неналежне обслуговування.

Як наслідок, за останні роки збільшилась кількість звернень інвесторів, замовників, проектних організацій щодо надання дозволу на експлуатацію будинків без внутрішніх систем сміттєпроводів через незадовільний експлуатаційний та санітарно-гігієнічний стан цього обладнання. Нерідко ці заяви підтверджуються погодженнями з місцевими органами санітарно-епідеміологічної служби.

Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України здійснюється робота із вдосконалення чинної нормативної бази щодо забезпечення будинків і споруд сучасним та безпечним в експлуатації інженерним обладнанням, зокрема системами сміттєвидалення.

Проведено аналіз нормативно-методичного забезпечення, існуючого зарубіжного досвіду влаштування сучасних систем сміттєвидалення для багатоквартирних житлових та громадських будинків.

На сьогоднішній день базовими нормативними документами, які регламентують необхідність улаштування сміттєпроводів при проектуванні житлових та громадських будинків, є ДБН В.2.2-15-2005 “Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення” та ДБН В.2.2-9-99 “Будинки і споруди. Громадські будинки і споруди”. Зазначеними нормами визначено загальні вимоги до розташування сміттєпроводів, сміттєзбірної камери, стовбура тощо. Ряд нормативів щодо інженерного обладнання на сьогодні є застарілими і такими, що не враховують попит будівельної галузі. Так, нормативні вимоги щодо улаштування в будинках і спорудах житлово-цивільного призначення внутрішніх систем сміттєпроводу – ВСН 8-72 “Указания по проектированию мусоропроводов жилых и общественных зданий” не переглядалися з 1972 року. Не змінювалися за цей час і стандарти на вироби та складові елементи обладнання сміттєпроводів – клапани, стовбури, шибери тощо. В той же час зросли вимоги щодо пожежної безпеки до матеріалів та технічних рішень такого обладнання, зокрема у висотних будинках.

Технічні питання влаштування сміттєпроводів, застосування якісних сучасних систем та вдосконалення існуючої нормативної бази були розглянуті науково-технічною радою Держбуду у 2004 та 2005 рр., рішеннями якої підтверджено обов’язкове дотримання санітарно-гігієнічних та архітектурно-технічних вимог з облаштування багатоповерхових будинків сміттєпроводами (рішення НТР від 09.07.2004 № 26 “Про сучасні системи сміттєвидалення для багатоквартирних житлових та громадських будинків” та від 11.02.2005 № 10 “Про вдосконалення нормативної бази щодо улаштування сміттєпроводів у житлових та громадських будинках”). На підставі зазначених рішень відпрацьовано заходи із впровадження сучасних систем сміттєвидалення у будинках житлово-цивільного призначення, зокрема висотних.

На виконання зазначених заходів відповідно до плану роботи Держбуду України зі стандартизації та нормування ВАТ “КиївЗНДІЕП” розроблено проект ДБН “Сміттєпроводи житлових і громадських будинків” з метою подальшого вдосконалення системи нормативного забезпечення сфери житлового будівництва, який розглянуто на черговому засіданні науково-технічної ради Мінбуду (рішення від 30.03.2006 № 17) та схвалено в цілому. Зазначеним рішенням рекомендовано затвердити державний стандарт (ДСТУ) із зазначеної проблеми на базі погодженого проекту ДБН “Сміттєпроводи в житлових та громадських будинках”.

Мета роботи – впровадження нових вимог з улаштування внутрішніх систем сміттєпроводів при проектуванні та будівництві нових будинків і споруд, а також при їх експлуатації, як доповнення до базових нормативних документів з проектування житлових та громадських будинків.

На сьогодні базовим інститутом “КиївЗНДІЕП” переопрацьовано на базі ДБН проект державного стандарту – ДСТУ БВ.2.5. -ХХ:200Х. “Інженерне обладнання будинків і споруд. Сміттєпроводи житлових та громадських будинків. Загальнотехнічні умови”. Зазначений документ готується Мінбудом до затвердження. Вимоги стандарту поширюються на проектування сміттєпроводів для збирання та видалення твердих побутових відходів при новому будівництві, реконструкції та капітальному ремонті у житлових та громадських будинках.

Застосування стандарту дозволить організаціям при проектуванні нових та реконструкції і капітальному ремонті існуючих будинків житлово-цивільного призначення, а особливо висотних житлових та громадських будинків, використовувати сучасне, надійне та безпечне в експлуатації обладнання внутрішніх сміттєпроводів, що збільшить ефективність використання системи видалення твердих побутових відходів, забезпечить відповідність санітарних умов у будинках правилам утримання приміщень, території міст та забезпечить пожежну безпеку будинків.

Вже зараз підприємство ТОВ “ІНЖ СЕРВІС” (м. Київ) пропонує технічне рішення, яке відповідає новим вимогам. На сьогодні десятки надійних нових систем сміттєпроводів запроваджено в Україні, зокрема в м. Києві на висотних будинках.

Нові системи сміттєпроводів устатковані системами прочищення і дезинфекції внутрішньої поверхні стовбура сміттєпроводу (застосовуються спеціальні дезинфікуючі розчини). Для досягнення необхідних вимог до екологічних показників стовбури таких систем виготовляються з неіржавіючої або оцинкованої сталі із захисним полімерним покриттям. Характер їх внутрішньої поверхні такий, що робить неможливим переміщення по ній тарганів і гризунів, а також усуває налипання харчових відходів. Практично повна відсутність гігроскопічності дозволяє забезпечувати економію дезинфікуючих розчинів, що використовуються при обробці стовбура в умовах експлуатації.

Крім того, для підвищення вогнестійкості і механічної міцності, зниження шумових, акустичних показників стовбури зовні обкладаються цеглою, а простір між кладкою і стовбуром заповнюється керамзитоцементною сумішшю.

У комплект устаткування входить система автоматичного пожежогасіння, що забезпечує локалізацію і ліквідацію спалахів вогнищ у внутрішньому просторі стовбура. На відміну від більшості аналогічних систем, з використанням спринклерів, нова система пожежогасіння забезпечує як автоматичну подачу води при перевищенні температури порогового значення, який встановлюється самостійно залежно від пори року, так і автоматичне відключення її після того, як пожежа буде ліквідована.

При виконанні профілактичних робіт обслуговуючий персонал не буде безпосередньо контактувати з простором стовбура і завдяки спеціальним пристроям буде захищений від дії на організм шкідливих речовин. Використання для роботи управляючих пристроїв зниженої напруги 24 В, наявність локального автоматичного відключення електроживлення гарантують надійну і безпечну експлуатацію системи.

Наведена система сміттєвидалення знайшла своє застосування на об’єктах АТ ХК “Київміськбуд”, ВАТ “ЗЗБК ім. С. Ковальської”, ВАТ “Нафтогазбуд – Україна”, ТОВ “Фірма Т.М.М.”, ТОВ “Солстрой”, ТОВ “МЖК – 1”, ТОВ СП “Основа-Солсіф” та інших будівельних організацій. Продукція сертифікована в Україні, має позитивний санітарно-гігієнічний та протипожежний висновки, призначена для масового застосування.

Схожі новини...

2 Коментарів

  1. Well I really enjoyed studying it. This subject provided by you is very practical for good planning.

  2. online wine store коментує:

    You can certainly see your expertise in the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика Счетчик PR-CY.Rank Наш сайт в каталоге manyweb.ru