Ймовірно, багато хто з нас були свідками такої ситуації: побудовано два будинки за одним і тим же проектом. Але життя в одному з них поєднана із суцільними проблемами, а в іншому-приносить тільки радість, ніяких складнощів ні з водопроводом, ні з опаленням, все працює, як годинник.
Найчастіше ці відмінності пов’язані з історією зведення будинків. Перший, ймовірно, будували бригади, наймані з нагоди: рили котлован одні люди, фундамент робили інші, стіни – треті … При цьому навіть якщо і був авторський нагляд або запрошувався в якості контролера за якістю робіт будівельник-професіонал, реально встежити за всім неможливо, звідси і невиявлених шлюб.
Добре, якщо він виявиться, поки бригада не пішла з будівництва, але багато що може проявитися через місяці, коли, наприклад, стане ясно, що дощова вода тече з даху куди завгодно, тільки не у водостічну трубу, дефект в опалювальній системі виявиться тільки в холодну пору року, можуть відійти шпалери, якщо їх клеїли без праймера або на не до кінця просохлу шпаклівку. І з кого тепер запитувати за все це? Адже ті бригади зникли і рекламації їм не пред’явиш. У другому випадку від початку і до кінця зведення будинку було надано одній будівельній компанії. Здавалося б, з цього нічого не слід: у будь-який, навіть дуже солідній фірмі можуть працювати бракороби, як і існують автономні бригади, відповідально виконують свій, хоч і невеликий, фронт робіт. Але справа не тільки в тому, щоб не допускати шлюб, але, вже кілок і він стався, своєчасно виявити його і виправити. Питання в здійсненні постійного контролю за якістю робіт.
Такий зацікавлений, навіть упереджений контроль майже автоматично виникне при безперервній технологічному ланцюжку, здійснюваної фахівцями однієї і тієї ж будівельної фірми. Давайте хоча б коротко позначимо вузлові моменти цього ланцюжка. Як відомо, все починається з попередніх переговорів між замовником і виконавцем. Підсумком є договір про проектування чи будівництва, якщо проект будинку вже існує. Визначається і кінцева кошторисна вартість будинку. У цій цифрі вже явно мається на увазі високу якість всіх будівельних, інженерних та оздоблювальних робіт. Економіст будівельної фірми, що розраховує кошторис, не може закласти в неї вартість додаткових штукатурних робіт, наприклад, з-за невертикальною стін або робіт по зведенню незапланованої перегородки. Вартість будинку визначається, виходячи з ідеального якості виконання всіх робіт, і ця цифра – остаточна. Питання інше, що часто в процесі будівництва замовник хоче внести зміни до проекту і готовий на додаткові витрати. Але не можна ж, наприклад, сказати йому: «Ми погано настелили підлога у ванній і будемо його переробляти, за це доведеться вам платити додатково». Ці суми, звичайно, виплатити доведеться, але не замовнику: підрядник виправляє свій шлюб за свій рахунок. Шлюб потягне за собою і зрив термінів робіт що загрожує економічними санкціями з боку замовника. Тому будівельні компанії змушені організовувати вертикаль контролю якості, щоб уникнути фінансових втрат.
Є ще один важливий аспект, що прямо впливає на контроль якості робіт – зацікавлене ставлення тих, хто підхоплює «естафету» трудового процесу. Той хто буде робити бетонування фундаменту, не вважатиме за працю зайвий раз перевірити, наскільки правильно були проведені геодезичні роботи, як іде підготовка котловану і багато іншого. Бригадир каменярів не полінується з усією ретельністю проконтролювати наскільки витримані розміри фундаменту, чи точно виведені горизонтальні позначки. Адже якщо допущені відхилення від проекту, то саме бригада мулярів повинна буде витрачати зайві сили і час на виправлення огріхів своїх попередників. Тому ще до завершення цього етапу будівництва прийдуть до виконроба фахівці з відділів авторського та технічного нагляду, конструктори, обробники. А вже коли підійде момент підписання разом з замовником акту про завершення чергового етапу, можна бути абсолютно впевненим, що все було зроблено з високою якістю. Фактично в такому комплексному, єдиному підході до будівництва будинку виключається і дуже поширена ситуація, коли муляр бракує вже зроблений фундамент, столяри вимагають розтесано віконні та дверні прорізи, оздоблювальник заявляє, що йому потрібно місяць часу на виведення стін, які, з його точки зору, нагадують стрічку Мебіуса, а дизайнер, пройшовшись по кімнатах, раптом заявляє, що цю стінку треба пересунути, тут зробити отвір, калорифери поставити зовсім інші. Для тих, хто віддає перевагу зводити будинок за допомогою бригад і фахівців, найманих за нагоди і не об’єднаних в один будівельний колектив, ця картина до болю знайома: кожний наступний фахівець гудить роботу попередніх. У результаті замовник готовий платити будь-які гроші чергового “спецу”, аби він все виправив, зробив «по розуму».
Він виправляє, іноді довго, іноді не дуже, потім, отримавши гроші, зникає. Новий «спец» починає свою діяльність з тією ж мізансцени: «Який халтурник вам все це зробив ?»… Зведення будинку від проекту до здачі «під ключ» однієї будівельною фірмою має ще одну перевагу. Ця фірма зазвичай не перший рік присутня на будівельному ринку, навряд чи дане замовлення буде у неї останнім і з його виконанням вона припинить свою діяльність. Отже, замовник, почавши жити в новому будинку, може отримати від фірми-виконавця повноцінне гарантійне обслуговування, консультації (сучасний будинок, його інженерія – спочатку таять у собі певні секрети).
Так що звести будинок “від А до Я» можна довірити тільки тим, хто на ділі може забезпечити безперервний контроль за якістю всіх робіт на будмайданчику.